Automatyczne nawadnianie w ogrodzie – czy warto?

Systemy nawadniające kroplowe przenoszą wodę pod niskim ciśnieniem przez szereg rurek i innych urządzeń i dostarczają ją do dokładnych lokalizacji i konkretnych roślin wybranych przez ogrodnika. Chociaż każdy system jest inny, woda wypływa z kranu z reguły przez zegar (który jest opcjonalny), filtr, regulator ciśnienia oraz do szeregu węży lub przewodów doprowadzających wodę do emiterów, które są małymi urządzeniami uwalniającymi krople wody do roślin. Niektóre systemy używają węży z tworzywa sztucznego o płaskich przewodach ściekowych z otworami w regularnych odstępach czasu. Złożony system może zawierać dwie lub więcej pojedynczych linii oraz zawory umożliwiające podlewanie określonych części ogrodu. Automatyczne nawadnianie Irriga to propozycja znanej polskiej firmy skierowana do wymagających klientów, zdecydowanych do instalacji systemy nawadniającego w swoim ogrodzie.

System nawadniający uruchamiamy przez podłączenie do centra wody. Potrafimy wtedy pisać własnoręcznie za wszystkim razem, jak jest toż potrzebne, tylko wtedy – choć praca nie jest obecnie ciężka – przydatne jest bliskie stałe zaangażowanie. Jeśli zależymy całkowicie zapomnieć o problemach powiązanych z podlewaniem roślin, zdecydujmy się na zautomatyzowanie systemu nawadniającego. Jeżeli wyposażymy go w sterownik (zwany też komputerem lub programatorem), będziemy potrafili ustawić, zależnie od rodzaju urządzenia, godzinę i długość czasu podlewania , wyznaczyć dni tygodnia, w jakich działa system, oraz określić kolejność zaliczania się i wybierania poszczególnych sekcji. Możemy same wyposażyć organizm w czujnik deszczowy zapobiegający podlewaniu podczas deszczu oraz czujnik wilgotności kontrolujący stopień nawodnienia gleby i rozwijający zawory odpowiednio do poziomu podłoża. Aby system nawadniający mógł działać, sygnały ze sterownika są kierowane do zaworów elektromagnetycznych i sprawiają otwieranie lub zamykanie dopływu wody do dobrej sekcji.

Należy pamiętać, że rośliny mogą „uzależnić się” od nawadniania kroplowego, ponieważ korzenie będą się koncentrować na obszarze, gdzie woda jest dostępna. Przy projektowaniu systemu ściekowego do odprowadzania wody wzdłuż rzędów ogrodu warzywnego lub do korzeni cenionego rododendronu ważne jest, aby woda była równomiernie rozprowadzana w całym obszarze nawadnianym, aby zapewnić równomierny wzrost korzeni. Na przykład, jeśli nawadnia się większe rośliny, takie jak drzewa i krzewy, należy umieścić emitery na dwóch lub więcej bokach każdej rośliny, aby zachęcić korzenie do wzrostu we wszystkich kierunkach, a nie skupiać się na jednej stronie. Z tego samego powodu najlepiej jest używać systemu, aby zapewnić długie i powolne podlewanie. Jeśli włączysz go na częste, krótkie podlewanie, woda nie będzie miała szansy na rozrzucenie się w glebie, a w konsekwencji korzenie będą tworzyły ciasną, kulistą masę wokół emiterów.

Nawadnianie ogrodów K-rain nie jest dla każdego lub każdej sytuacji. Żadna technologia ani narzędzie nie nadaje się do uniwersalnego zastosowania, a nawadnianie kroplowe, podobnie jak każde inne narzędzie ogrodnicze, ma różne zalety i pewne ograniczenia. Zanim zdecydujesz się zaprojektować i zainstalować własny system, rozważ następujące zalety i wady nawadniania kroplowego. Czytając je, możesz się przekonać, że wady przeważają nad zaletami Twojego ogrodu, w którym to przypadku rozbudowany system kroplówek prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Większość ogrodników uważa jednak, że nawadnianie kroplowe może być odpowiednie dla porcji, jeśli nie wszystkich, ich roślin ozdobnych i przynajmniej niektórych upraw jadalnych.

Zraszacze rotacyjne emitują wodę w kwestii strumienia wodnego układającego się w wyznaczonym sektorze działania. Głowica zraszacza zmienia się dzięki zespołowi przekładni napędzanych ciśnieniem wody. Tkwią w wersji sektorowej i pełno-obrotowej. Posiadają zasięg od 5 do nawet 20 m. Nawadnianie kroplowe jest najoszczędniejszym sposobem nawadniania ze względu na brak parowania (dawkowanie wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin) oraz brak strat wody na nawadnianie między rzędami.

Możesz zaprojektować swój własny system, ale większość firm, które sprzedają nawadnianie kropelkowe zaprojektuje systemy dla Ciebie, jeśli otrzymasz rysunki w skali ogrodu, informacje o tym, co uprawiasz, rodzaj gleby i topografię ogrodu. Ich konstrukcja będzie uzupełniona o listę części i odstępów między nimi dla emiterów. Niezależnie od wybranej metody, zacznij od dość dokładnego rysunku ogrodu, aby określić, ile stóp rur będzie potrzebnych.

Jeśli projektujesz swój własny system, rozważ poproszenie kilku przyjaciół ogrodniczych o zaadoptowanie nawadniania kroplowego. W ten sposób można podzielić koszty komponentów systemu, które mają niższy koszt podstawowy przy zakupie dużych ilości, takich jak rolki taśmy ociekowej o długości 500 stóp lub zestawy 100 emiterów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Życie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *